Kako se boriti protiv diskriminacije?
Kako izgleda diskriminacija i moguće diskriminatorne situacije s kojima se Romkinje i Romi u Hrvatskoj suočavaju u svakodnevnom životu?
Kako izgleda diskriminacija i moguće diskriminatorne situacije s kojima se Romkinje i Romi u Hrvatskoj suočavaju u svakodnevnom životu?
U sklopu projekta "Protiv mržnje činjenicama", CMS je obradio dva primjera dobre prakse međusektorske suradnje u području prevencije diskriminacije, mržnje i nasilja koja predstavljamo u nastavku.
Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Finske objavilo je vodič za policijske službenike i druge dionike "Dobre prakse za prepoznavanje i prevenciju zločina iz mržnje". Vodič je izrađen u sklopu zajedničkih aktivnosti na projektu Facts Against Hate te je preveden i na hrvatski jezik.
Vodič je dostupan i na engleskom, finskom i švedskom jeziku.
Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina postavio je u proces javnog savjetovanja putem platforme e-Savjetovanje u periodu od 14. do 29. siječnja 2021. godine Prijedlog Protokola o postupanju u slučaju zločina iz mržnje.
Prijedlog Protokola komentirali zajedno s partnerskim organizacijama Kućom ljudskih prava Zagreb, Inicijativom mladih za ljudska prava, Zagreb Pride-om i Gong-om.
Mnogi kažu kako je pravda spora, ali dostižna. Ponekad je potrebno iscrpiti sve pravne lijekove kako bismo pokušali dostići pravdu. CMS zato kao umješač sudjeluje u slučajevima pred Europskim sudom za ljudska prava.
Iako će većina 2020. godinu pamtiti po epidemiji koronavirusa, a u Hrvatskoj i po potresima koji su odnijeli živote, ova godina ostat će zapamćena i po teškim kršenjima ljudskih prava na granicama Republike Hrvatske i unutar teritorija. Hrvatsko predsjedanje Vijećem Europske unije nije donijelo reformu Zajedničkog sustava azila koja je bila prethodno najavljena, već je dodatno potvrdilo da trenutačni državni vrh podržava politike i prakse na granicama koje podrazumijevaju nasilje i krše načelo non-refoulementa.
Radikalizacija dijela društva nije novost, taj proces je lokalno prisutan već duže vremena, a obratili smo na nju pozornost tek u onom trenutku kada se usmjerila protiv državne politike i simbola države - institucija na Markovom trgu. Više u tekstu koji je nastao kao priprema za istoimenu tribinu na Human Rights Film Festivalu održanom na Međunarodni dan ljudskih prava 10. prosinca 2020. godine.
Centar za mirovne studije pruža pravnu pomoć tražiteljima azila, osobama pod međunarodnom zaštitom, strancima u pitanjima koja se tiču azila i statusa te žrtvama rasno, nacionalno i etnički zasnovane diskriminacije.
Širenje govora mržnje na internetu postalo je važan rastući problem za zaštitu ljudskih prava, poštovanje ljudskog dostojanstva i očuvanje demokratskih standarda javnog komuniciranja i javne rasprave.
Regionalna konferencija o međusobnom učenju u borbi protiv govora mržnje na internetu, organizirana je online u sriejdu i četvrtak 14. i 15. listopada 2020. godine, a na njoj su predstavljene dobre prakse, naučene lekcije i trenutni napori u borbi protiv govora mržnje na internetu. Konferencija je okupila stručnjake iz Slovenije, Hrvatske, Srbije i drugih država članica EU. Cilj konferencije bio je doprinijeti međusobnom učenju u ovom važnom području.