
Grad za sve - odgovorno djelovanje za uključive lokalne zajednice
Polazna točka projekta je razumijevanje da su integracija migrantske populacije i antirasističke politike suštinski povezane i nužno moraju ići ruku pod ruku.
Polazna točka projekta je razumijevanje da su integracija migrantske populacije i antirasističke politike suštinski povezane i nužno moraju ići ruku pod ruku.
Danas obilježavamo dan na koji je politika apartheida - politika sustavne rasne diskriminacije u Južnoafričkoj Republici pokazala svoje krvavo lice svijetu uslijed brutalnog policijskog nasilja nad prosvjednicima u Sharpevilleu, koji su prosvjedovali protiv segregacijskih zakona kojima se ograničavalo kretanje crnog stanovništva u zemlji.
Povodom Svjetskog dana socijalne pravde koji se obilježava 20. veljače, Centar za mirovne studije organizirao je u prostoru Tribine Grada Zagreba okrugli stol o kriminalizaciji i sankcioniranju siromaštva.
Okrugli stol “Kako Vlada planira zaštitu i promicanje ljudskih prava i borbu protiv diskriminacije?” sadržajem se doticao procesom izrade i važnošću Nacionalnog plana zaštite i promicanja ljudskih prava i suzbijanja diskriminacije za razdoblje od 2022. do 2027. godine i pratećih akcijskih planova.
Centar za mirovne studije poziva vas na okrugli stol o važnosti, sadržaju i procesu izrade Nacionalnog plana zaštite i promicanja ljudskih prava i suzbijanja diskriminacije za razdoblje od 2022. do 2027. godine i pratećih akcijskih planova u ponedjeljak, 27. veljače 2023. od 10 do 12 sati u sindikalnoj zgradi Hypatia, dvorana Andromeda, u Ulici Florijana Andrašeca 18a, Zagreb.
Centar za mirovne studije dio je mreže organizacija civilnog društva People vs. Big Tech koja je 23. siječnja 2023. godine u proceduru javnog savjetovanja uputila prilog za novi EU Zakon o medijskim slobodama.
Međunarodni je dan solidarnosti koji podsjeća na važnost socijalne i ekonomske jednakosti i važnosti pravedne raspodjele dobara kako na međunarodnoj razini, tako i na razini države.
Novo izvješće Agencije EU-a za temeljna prava (FRA) pokazuje kako algoritamska pristranost može dovesti do diskriminacije i poziva na testiranje umjetne inteligencije na pristranosti.
Sedma evaluacija Kodeksa postupanja u suzbijanju nezakonitog govora mržnje na internetu pokazuje da se broj prijava pregledanih unutar 24 sata (64,4%) smanjio u odnosu na 2021. (81%) i 2020. godinu (90,4%). Samo je TikTok povećao vrijeme pregleda i odgovora na prijave (s 82,5% na 91,7%). Prosječna stopa uklanjanja nezakonitog sadržaja (63,6%) slična je kao 2021. (62,5%), ali još uvijek niža nego 2020. godine (71%). Gledajući individualni učinak platformi, većina njih (osim YouTubea) uklonila je manje sadržaja nezakonitog govora mržnje nego 2021. godine.
Kvaliteta povratnih informacija o obavijestima korisnika poboljšana je u usporedbi s prethodnim evaluacijama.