Rad za opće dobro bez naknade: što je to, tko treba u njemu sudjelovati i pod kojim uvjetima
Primate zajamčenu minimalnu naknadu? Dobili ste poziv na rad za opće dobro bez naknade?
Primate zajamčenu minimalnu naknadu? Dobili ste poziv na rad za opće dobro bez naknade?
„MUP najavio detalje zakonskih izmjena za uvoz stranih radnika“ jedan je od mnogobrojnih naslova koje u posljednje vrijeme možemo pročitati u medijima. Toliko se često govori o „uvozu stranih radnika“ umjesto zapošljavanju da smo potpuno oguglali na činjenicu da se takvim diskurzom ljude od krvi i mesa potpuno dehumanizira.
Pripadnike jedne od najugroženijih skupina našeg društva, korisnike i korisnice zajamčene minimalne naknade (ZMN), država tjera na prisilan rad – istaknuli su na Međunarodni dan ljudske solidarnosti iz Centra za nenasilje, mir i ljudska prava – Osijek (CZMOS) i Centra za mirovne studije (CMS).
Siromaštvo nije životni stil i nitko ne bira živjeti u bijedi, biti vječno gladan ili zabrinut hoće li zadržati krov na glavom. Zamislite da vam na račun mjesečno sjeda 1.000 kuna, odnosno 132,72 eura – biste li s tim iznosom u mjesec dana kupiti dovoljno hrane da svaku večer ne legnete gladni? Kakve bi kvalitete bila ta hrana i kako bi ona utjecala na vaše zdravlje? Kako biste platili režije i ostale mjesečne troškove?
Inicijativa osobni asistenti zajedno i Regionalni industrijski sindikat uz podršku Centra za mirovne studije održali su danas ispred Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike konferenciju za medije pod nazivom “Osobni asistenti zaslužuju bolje uvjete rada”. Povod konferenciji bile su najave iz Ministarstvo o skoroj objavi Nacrta Zakona o osobnoj asistenciji i upućivanje na Vladu krajem ove godine, a do kraja godine i u proceduru usvajanja u Sabor.
S 1. travnjem 2022. stižu nam najavljenja poskupljenja cijena energenata, prvenstveno plina i struje. Za očekivati je da će ta poskupljenja dovesti do poskupljenja svih ostalih mjesečnih troškova života što će staviti dodatan pritisak na novčanike velikog dijela stanovništva, dok će marginalizirane i osiromašene društvene skupine biti još zabrinutije za svoju egzistenciju.
Socijalna i ekonomska prava u Hrvatskoj na niskim su granama, a Vlada propušta ojačati javne usluge koje osiguravaju siguran život i adekvatnu skrb građanima i građankama istaknule su povodom obilježavanja Međunarodnog dana ljudskih prava udruge Baza za radničku inicijativu i demokratizaciju, Centar za mirovne studije, Institut za političku ekologiju, Kuća ljudskih prava Zagreb i Pravo na grad.
U Hrvatskom saboru bi se danas trebalo održati glasanje o Prijedlogu Nacionalne strategije razvoja Republike Hrvatske do 2030. godine. Kao organizacija koja godinama zagovara progresivne i pozitivne promjene u Hrvatskoj i šire, CMS je tijekom prosinca uputio smo svoje komentare u e-savjetovanje, vezano uz područjima kojima se bavimo. O važnosti ove strategije dovoljno govori interes koji je ona izazvala, a koji je vidljiv, među ostalim, u stotinama komentara koji su uputili pojedinci, organizacije, institucije i tvrtke.
Javne politike za zaštitu socijalnih i ekonomskih prava u Hrvatskoj su nedovoljno dobro razvijene i neadekvatno se provode, rezultirajući time da su prava brojnih društvenih skupina nedovoljno zaštićena u praksi, a nejednakosti velike. Izgledno je da će pandemija COVID-19 produbiti socioekonomske nejednakosti, posebice u području rada, obrazovanja, i stanovanja.