
Osnovana Mreža za poboljšanje pristupa uslugama u zdravstvu
U ponedjeljak 23. siječnja 2023. u Zagrebu je održan prvi sastanak Mreže za poboljšanje pristupa uslugama u zdravstvu.
U ponedjeljak 23. siječnja 2023. u Zagrebu je održan prvi sastanak Mreže za poboljšanje pristupa uslugama u zdravstvu.
Novu, drugu presudu koja utvrđuje da Hrvatska krši ljudska prava izbjeglica i drugih migranata jučer je donio Europski sud za ljudska prava (ESLJP). Njome je ostvaren djelić pravde za preminulo troje osoba i teško ozlijeđenog Abdejalila Daraiboua koji su se u to vrijeme nalazili u postaji i pod kontrolom granične policije, a kojima je Hrvatska povrijedila pravo na život.
Centar za mirovne studije je izradio Izvještaj o procjeni potreba kako bi se detaljno utvrdile glavne prepreke s kojima se državljani trećih zemalja suočavaju pri pristupu osnovnim uslugama te njihove specifične potrebe u sektorima zapošljavanja, stanovanja, obrazovanja i zdravstvene zaštite.
Prošlo je preko šest godina otkako su zabilježena prva nezakonita i nasilna protjerivanja na našim granicama i pet godina od pogibije malene Madine Hussiny na pruzi nakon što je s obitelji nezakonito protjerana iz Hrvatske. Prošlo je više od godinu dana otkako je istraživački tim Lighthouse Reportsa objavio snimke policijskog premlaćivanja izbjeglica na granicama, otkako je Europski sud za ljudska prava presudio protiv Hrvatske, u korist kolektivno protjerane obitelji Hussiny, te otkako je objavljen izvještaj Odbora za sprječavanje mučenja Vijeća Europe koji je dokazao da Hrvatska sustavno krši prava izbjeglica koristeći metode mučenja kojih nisu pošteđena niti djeca, a čiju je objavu naša Vlada punih godinu dana stopirala.
U srijedu 7.12. u hotelu Sheraton održana je prva Nacionalna konferencija o promicanju prava migranata i izbjeglica u Hrvatskoj, koje su sadržajno osmislili, proveli i vodili migrantski i izbjeglički aktivisti i aktivistkinje, zagovarači za ljudska prava, odnosno stručnjaci i stručnjakinje u temi integracije. Aktiviste je u pripremama i logistici podržao Centar za mirovne studije u sklopu europskog projekta 2incING, osmišljen s ciljem jačanja zagovaračkih kapaciteta izbjeglica i migranata.
Odluka Vijeća Europske unije od 8. prosinca 2022. o prijemu Hrvatske u schengenski prostor, unatoč potkrijepljenim izvješćima o čestim kršenjima ljudskih prava zajamčenim EU i međunarodnim pravom od hrvatskih vlasti i njezine policije pokazuje nepoštivanje predanosti EU-a temeljnim prava, reklo je danas 8 vodećih organizacija za ljudska prava i humanitarnih organizacija.
Pristupanje Hrvatske schengenskom području na dnevnom je redu današnjeg sastanka Vijeća za pravosuđe i unutarnje poslove. Ako ministri glasuju u korist pristupanja, to će biti unatoč brojnim dokazima o sustavnom kršenju ljudskih prava na hrvatskim granicama, ali i kršenju same schengenske pravne stečevine.
Pozivamo vas na nacionalnu konferenciju o promicanju prava migranata i izbjeglica u Hrvatskoj koja će se održati u hotelu Sheraton u Zagrebu, u srijedu 7. prosinca od 10 sati.
Punih pet godina je prošlo otkad je malena Madina Hussiny, 21. studenog 2017. godine, tragično poginula nakon što je s majkom, sestrama i braćom nezakonito protjerana iz Hrvatske. Nažalost, pravda ni nakon pet godina nije zadovoljena.
Centar za mirovne studije s partnerima iz Grčke, Malte, Nizozemske i Belgije izradio je mapu migrantskih i izbjegličkih organizacija i kolektiva koja je otvorena za migrantske organizacije diljem Europe koje se žele povezati!