Novosti

Medium_clock

Javna rasprava o Nacrtu kurikuluma građanskog odgoja i obrazovanja

Rasprava je održana 21. veljače 2012. u organizaciji Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, a u sklopu IPA 2009 projekta „Jačanje kapaciteta Vladinog Ureda za udruge za izgradnju učinkovitog partnerstva s organizacijama civilnog društva u borbi protiv korupcije". Bilješku s održanog savjetovanja, kao i druge informacije o održanom događanju, možete pronaći na mrežnim stranicama Ureda za udruge.

Medium_%c5%a1kola_ljudskih_prava

Škola ljudskih prava

Centar za mirovne studije organizira 25.školu ljudskih prava za srednjoškolce,koja će biti održana u Varaždinu od 18. do 25.  veljače ove godine.Poziv je otvoren svim srednjoškolcima koji žele učiti,upoznati vršnjake, razmjeniti te proširiti svoja iskustva.Jedan od ciljeva škole je upoznati sudionike s teorijom i idejom ljudskih prava,principima tolerancije,demokracije,solidarnosti i nenasilne komunikacije.

Medium-noimage

Priopćenje Centra za mirovne studije povodom drugostupanjske presude Kaznenog suda u Zagrebu u privatnoj tužbi Željka Žutelije protiv Ive Šperande

Prije nekoliko dana dobili smo vijest da je na Kaznenom sudu u Zagrebu  donesena drugostupanjska presuda kojom se umirovljenik Ivo Šperanda proglašava krivim u privatnoj tužbi u kojoj ga novinar Željko Žutelija optužuje za klevetu. Šperanda je optužen da je nanio štetu Žutelijinom novinarskom ugledu time što je uputio pritužbu Novinarskom vijeću časti HND-a na pisanje Nade Mirković i Žutelije o prosvjedima protiv projekta Cvjetni 2010. godine. Osim samog ishoda tužbe koji nas je neugodno iznenadio, teško je ne zamijetiti i prirodu ovog procesa, u kojem je odvjetnica optuženog Šperande Lina Budak bila onemogućena na adekvatan način zastupati svog klijenta time što joj nije dopušteno postavljati ključna pitanja za obranu, te je naposlijetku i kažnjena novčanom kaznom.

 

Medium_download_g_b

Tužbama protiv diskriminacije

Gordan Bosanac u Centru za mirovne studije vodi projekte vezane uz ljudsku sigurnost i razvojnu pomoć, a u sklopu udruge Queer Zagreb radi na istrazi stradanja homoseksualaca u Jugoslaviji i uvođenju LGBT edukacije u školama te sudjeluje u aktivnostima centra za LGBT ravnopravnost.

 ˝Svaki oblik govora mržnje koje se danas čuje ima podlogu za podnošenje tužbe. Nekoliko udruga i organizacija tužilo je tako Vlatka Markovića, Zdravka Mamića i svećenika Franju Jurčevića.Zakon je stvorio atmosferu političke nekorektnosti, ali nije donio istinsku transformaciju stavova.˝

Medium_images__1_

Reakcija Centra za mirovne studije na rješenje Vrhovnog suda u predmetu protiv izručenika Aslana Adamovicha Kagermanova

Aslan Adamovich Kagermanova, ruski državljanin čečenskog podrijetla uhićen je u rujnu 2011. Na graničnom prijelazu Macelj zbog tjeralice koju je za njim raspisao Interpol u Moskvi.

Aslan je usprkos činjenici da je zbog političkog progona i rizika nepravičnog suđenja i radi sumnje na mučenje u Ruskoj federaciji  23.4.2008. ostvario pravo na azil u Austriji podvrgnut postupku izručenja Ruskoj federaciji od strane organa RH. Županijski sud u Zagrebu i u drugom stupnju Vrhovni sud zaključili su da činjenica da je isti dobio azil u Austriji upravo zbog rizika nepravičnog suđenja i sumnje na mučenje u Ruskoj federaciji ne predstavlja prepreku za izručenje. Ovakva odluka direktno krši odredbe čl. 3 Europske konvencije o ljudskim pravima, odredbe o zabrani vraćanja (non-refoulment) Konvnecije o statusu izbjeglica te našeg Zakona o azilu kao i niz drugih međunarodnih instrumenata zaštite ljudskih prava i/ili pravila o izručenju.

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.