Priopćenje za medije povodom nepravomoćne presude kojom je utvrđena diskriminacija dviju Romkinja u obrazovanju

Large_romi

Zagreb, 18. travnja 2012. godine

Povodom nepravomoćne presude kojom je utvrđena diskriminacija dviju Romkinja u obrazovanju Centar za mirovne studije je u srijedu 18. ožujka organizirao konferenciju za medije na kojoj je predstavljena presuda. Radi se o prvoj nepravomoćnoj  presudi prema Zakonu o suzbijanju diskriminacije u području obrazovanja a na osnovu etničke pripadnosti. Naime, varaždinski Općinski sud je utvrdio diskriminaciju nad dvije srednjoškolske učenice kojima je odbijen zahtjev za odrađivanjem stručne prakse zbog njihove etničke pripadnosti, tj. romske etničke pripadnosti.


 

Ova presuda predstavlja rezultat zajedničke suradnje Centra za mirovne studije i udruge Romi za Rome i nastojanja koja se poduzimaju radi suzbjanja diskriminacije u Hrvatskoj te podizanja svijesti o istoj. Također pozdravljamo i napore koje je pučki pravobranitelj kao središnje  tijelo nadležno za suzbijanje diskriminacije uložio miješanjem u ovaj slučaj. Iako postoji već nekoliko presuda Europskog suda za ljudska prava u kojima je ustanovljena diskriminacija prema romskoj nacionalnoj manjini u Hrvatskoj, ovo je prva presuda koja je donesena na domaćem općinskom sudu te stoga smatramo potrebnim upoznati javnost o tome.

 

Na konferenciji za medije su govorile diskriminirane učenice Lidija Ignac i Željka Balog, tako da smo čuli njihovo iskustvo iz prve ruke, odvjetnica Tihana Gregov koja je uz odvjetnice Lidiju Horvat i Slađanu Čanković vodila slučaj, Bajro Bajrić iz udruge Romi za Rome kojem su se učenice prvom obratile u vezi diskriminacije i koja je umješač u postupku, Tena Šimonović Einwalter, koordinatorica za područje suzbijanja diskriminacije u Uredu pučkog pravobranitelja koji je također umješač u postupku, Ivana Radačić, vanjska suradnica Centra za mirovne studije koja je bila ekspertica u postupku i Lucija Kuharić ispred Centra za mirovne studije koji je omogućio pravnu pomoć i također bio umješač u postupku.

 

Prema istraživanju o stavovima i razini svijesti o diskriminaciji koje je Centar za mirovne studije 2009. proveo zajedno s Uredom pučkog pravobranitelja i Uredom za ljudska prava, ¼ građana RH ima disriminatorne stavove prema Romima, Srbima i osobama drukčije seksualne orjentacije. Nadalje, 41% pritužbi Pučkom pravobranitelju (prema podacima iz Izvješća o pojavama diskriminacije za 2010. godinu) otpada na rasnu i etničku pripadnost, boju kože i nacionalno podrijetlo. Tako da se ovaj slučaj diskriminacije nažalost uklapa u statističku sliku i ne predstavlja iznimku.

 

Kako se radi slučaju gdje je osoba vlasnica trgovine diskriminirala učenicu, sljedeći nam je korak organizirati stručni okrugli stol na temu diskriminacije Roma/kinja u obrazovanju,  posebno u strukovnom obrazovanju i zajedno promisliti koji su daljnji koraci koraci potrebni kako bismo osvijestili problem diskriminacije i suzbili istu.

 

Lucija Kuharić,

Centar za mirovne studije

 

Preporučite članak:

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.