Priopćenje Koalicije organizacija civilnog društva okupljena oko zatvaranja pregovora u Poglavlju 23, povodom zatvaranja pregovora o ulasku RH u EU

Large_slika_za_zatvorenje_23

Koalicija organizacija civilnog društva, okupljena oko zatvaranja pregovora u Poglavlju 23, želi izraziti djelomično zadovoljstvo činjenicom da je Europska komisija predložila monitoring napretka u Poglavlju 23 do ulaska RH u Europsku uniju. Ujedno pozdravljamo recentne izjave naših političkih lidera, uključujući i izjave predsjednice Vlade, u kojima se monitoring napokon tretira kao dobrodošao alat za osiguranje nepovratnosti reformi koje trebaju  služiti hrvatskim građanima. No, nakon ovih izjava trebaju trebaju slijediti djela, odnosno konkretne aktivnosti.

 

Koalicija organizacija za zaštitu ljudskih prava najavljuje nastavak svojih zagovaračkih aktivnosti i  nezavisnog praćenja, a od Vlade i Sabora traži da donesu političku odluku o uspostavi domaćeg  transparentnog mehanizma nadzora nad reformama koje pokriva Poglavlje 23,  lociranog u Hrvatskom saboru, u skladu s našim prijedlogom iz svibnja 2011. godine. Nadamo se kako će izjava predsjednice Nacionalnog odbora Vesne Pusić biti potvrđena osnivanjem saborskog tijela za praćenje i ocjenu kvalitete reformi u kojem trebaju, ponavljamo, obavezno biti i predstavici/e akademske zajednice te civilnoga društva.

 

Od  EK te svih članica EU očekujemo nastavak praćenja, daljnju komunikaciju sa svim akterima u RH, uključujući i civilno društvo, te spremnost na pravodobno reagiranje  u slučajevima zastoja reformi. Naime, oni su izgledni u narednim mjesecima uslijed ljetnih odmora, ali i nadolazećih parlamentarnih izbora, dok recentna događanja, poput premijerkine najave sastanka s glavnim državnim odvjetnikom oko slučaja MOL/Sanader/INA,  ponovno dovode u pitanje stvarnu spremnost vlasti da pravosuđu omogući neovisno djelovanje. 

Naš zahtjev podupire i činjenica da je Vlada RH tek prije nekoliko dana konačno objavila pregovaračka stajališta RH i Dodatke na pregovaračka stajališta, ali ne i konačna, usuglašena i usvojena stajališta iz kojih je tek moguće iščitati što je to točno RH i uspjela ispregovarati.  Stajališta nisu bila dostupna javnosti tijekom čitavog procesa pregovaranja,  a konačni ishodi pregovora i dalje su nam nepoznati, što predstavlja eklatantan primjer demokratskog deficita.

 

Pozivamo stoga  građane/ke i sve zainteresirane skupine  društva da upute  zahtjev Vladi RH kojim se traži objavljivanje  konačnih usuglašenih stajališta kako bi svatko od nas, na temelju točnih i cjelovitih informacija, odlučio/la kako će glasati na referendumu.

 

 

 

Preporučite članak:

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.