Poziv na predavanja: Aktivističke prakse i civilno društvo

Large_1999-11-06_juris_na_jedinstvo

Mirovni studiji - prostor za nemirne građane i WHW kolektiv pozivaju vas na seriju predavanja, diskusija & čitaonicu o aktivističkim praksama i razvoju civilnog društva: Mirovni aktivizam i malo šire: pretpostavke, konteksti, (dis)kontinuiteti. Galerija Nova, Teslina 7, U četvrtak, 17/04/2014. od 19 sati govorimo o metodama i taktikama razvijenim između 2000. i 2010. godine. S nama su: Gordan Bosanac, Teo Celakoski, Jelena Miloš, Tomislav Medak i Suzana Kunac.

 

U nizu od tri javna predavanja i diskusije predstavit ćemo jedan od mogućih pogleda na razvoj i nasljeđe aktivističkih praksi te na razvoj civilnog društva u Hrvatskoj od kraja 80-tih godina XX. stoljeća do danas. Sa sviješću da ih ima puno više, biramo one koje su relevantne za mirovni rad u širem smislu. 

S akterima i teoretičarima (nerijetko su akteri ujedno i teoretičari) razgovarat ćemo o kontekstu u kojem su se pojedine inicijative i oblici djelovanja razvijali, koliko su samonikli, iz čega su nastali i kako danas vidimo njihovo nasljeđe. Kritički ćemo razmotriti zašto su se u određenim kontekstima birale pojedine taktike i metode.


U Showroomu Galerije Nova bit će od 27/3 do 17/4. dostupna čitaonica s publikacijama na temu aktivističkih praksi i razvoja civilnog društva na ovim prostorima u posljednja tri desetljeća.

U posljednjem od 3 predavanja razgovaramo o aktivističkim pristupima i taktikama koje su se razvile nakon 2000-te.

Razgovaramo o profesionalizaciji organizacija civilnog društva, preduvjetima za razvoj institucionalnog zagovaranja i utjecaja na javne politike, dometima zagovaranja institucionalnih promjena, taktikama i oblicima otpora koji su se razvili u drugoj polovini dekade a povezani su s borbom za javno dobro, javno financirano obrazovanje i njihovo nasljeđe.

17. travnja s nama su:

 

  • Gordan Bosanac, analitičar Centra za mirovne studije: Institucionalno zagovaranje
  • Teo Celakoski, aktivistom Prava na grad: Taktikčke platforme, perfomativne akcije i kombiniranje metoda
  • Jelena Miloš, sudionica studentske blokade, Baza za radničku inicijativu i demokratizaciju: Blokada, Direktnodemokratske metode (Plenumi), povezanost s radničkim borbama

 

Svoj pogled na profesionalizaciju, organizacijsko djelovanje, kombiniranje metoda, stvaranje veza i potrebnih savezništava dati će dugogodišnji aktivisti Suzana Kunac (Socijalna politika i uključivanje - SPUK) i Tomislav Medak (Multimedijalni Institut - MAMA).

Protekle tribine:

četvrtak, 27/03/2014, 19h

Društveni pokreti 80-tih i preduvjeti za mirovni aktivizam
• Uvod - Paul Stubbs: Valovi aktivizma: oblici, ciljevi, prakse
• Ben Perasović: Društveni pokreti 80-tih: kontekst pokretanja mirovnih, feminističkih i ekoloških inicijativa
• Vesna Teršelič: Začeci samoniklih mirovnih inicijativa osamdesetih i njihov razvoj u devedesetima u kontekstu međunarodne solidarnosti

Paul Stubbs: Valovi aktivizma
Fokus prezentacije je na narativima, oblicima, ciljevima i praksama onoga što Paul Stubbs naziva tri vala aktivizma posvećena miru, ljudskim pravima, rodnoj ravnopravnosti i socijalnoj pravdi u Hrvatskoj. Predavanje će otvoriti pitanje je li uopće moguće analizirati ta tri vala aktivizma ako se uzmu u obzir različite generacije koje su djelovale na osnovama različitih lokalnih, nacionalnih, regionalnih i globalnih premisa.
Paul Stubbs je sociolog, rođen je u Ujedinjenom Kraljevstvu, a od 1993. godine živi i radi u Hrvatskoj. Glavna područja njegovih istraživanja su sociologija povijesti aktivizma u Hrvatskoj, aktivizam i kompjutorski posredovana komunikacija te uloga međunarodnih aktera u prijevodu socijalne politike. Bio je član savjetodavnog odbora Centra za mirovne studije i predavao je o ‘civilnom društvu' tijekom prva dva ciklusa Mirovnih studija.

Benjamin Perasović: Društveni pokreti 80-tih
Osamdesete godine predstavljaju specifično razdoblje koje se često mistificira. Ovdje je namjera opisati kontekst i naznačiti ključne elemente djelovanja različitih aktivističkih aktera u drugoj polovini osamdesetih godina. Mimo mistifikacija koje postoje u medijskom diskursu, potrebno je stvoriti što širi okvir za razumijevanje jednog razdoblja i aktera koji su u tom razdoblju djelovali.
Benjamin Perasović, sociolog,glavna područja njegovih istraživanja odnose se uglavnom na subkulture, društvene pokrete i kvalitativne metode. Objavio je,između ostalog, knjigu Urbana plemena - sociologija subkultura u Hrvatskoj, a nedavno i knjigu Sociologija i party scena zajedno s Rašeljkom Krnić. Osamdesetih je bio jedan od osnivača Svarun-a i akter raznovrsnih subkulturnih scena.

Vesna Teršelič: Začeci mirovnih inicijativa
Izlaganje će ilustrirati značaj samoniklih inicijativa na primjerima zagovaranja prigovora savjesti i ustanovljenja civilne službe u tadašnjoj Jugoslaviji, u drugoj polovici osamdesetih te kasnije suradnje Antiratne kampanje Hrvatske s međunarodnim mirovnim mrežama (War Resisters International, Quakers Peace and Social Witness i dr.) u devedesetima.

Vesna Teršelič, aktivistica, od 1985. godine aktivna je u zelenim, ženskim i mirovnim civilnim inicijativama. Suosnivačica je Svarun-a - Radne grupe za ekološke, mirovne, ženske i duhovne inicijative (1986), Zelene akcije (1990), Antiratne kampanje Hrvatske (1991), Centra za ženske studije (1995), Centra za mirovne studije (1996), Documente - Centra za suočavanje s prošlošću (2004) i drugih organizacija.

U Showroomu Galerije Nova bit će od 27/3 do 17/4. dostupna čitaonica s publikacijama na temu aktivističkih praksi i razvoja civilnog društva na ovim prostorima u posljednja tri desetljeća. Bit će dostupni i dokumentarni radovi u produkciji FADE IN-a. U prikupljanju građe sudjeluju Centar za mirovne studije (CMS), Sven Cvek i Autonomni kulturni centar (Attack!), izdavačka kuća Što čitaš?, Centar za suočavanje s prošlošću - Documenta, Centar za ženske studije, FADE IN, Dražen Šimleša, Benjamin Perasović, Vesna Janković, Dejan Kršić...
Čitaonicu je osmislila Martina Kontošić/ WHW.
Radno vrijeme čitaonice:
Četvrtak i petak: 12 - 20h
Subota: 11 - 14h

najavljujemo:


četvrtak, 10/04/2014, 19h : Antiratni aktivizam i prostori otpora 90-tih


• Vesna Janković Mirovni pokret 90-tih: Ideje i alati
• Sven Cvek Autonomna tvornica kulture: Fizički i mentalni prostori autonomije
• Dražen Šimleša Alterglobalizacija u našem dvorištu

 

 

Preporučite članak:

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.