Znanstvenici i znanstvenice uz CMS i AYS: Za slobodno, solidarno i kritičko djelovanje

Large-noimage

Znanstvenici i znanstvenice zbog pritisaka s kojima su suočene udruge Centar za mirovne studije i Are you Syrious? poslali su nam pismo u kojem izražavaju podršku kao istraživači koji se različitim intenzitetom bave istraživanjma izbjegličkih kretanja i izbjeglištva. Pismo prenosimo u cijelosti.

Za slobodno, solidarno i kritičko djelovanje

 

Kao istraživači koji se različitim intenzitetom bave istraživanjem izbjegličkih kretanja i izbjeglištva u suvremenom hrvatskom kontekstu želimo javno izraziti svoju zatečenost i zabrinutost zbog eskalacije optužbi i pritiska na organizacije civilnog društva koje su aktivne u području zaštite prava i izravne podrške izbjeglicama. Pobliže, zabrinuti smo i zatečeni načinom i silinom kojom se kriminalizacija migracija nastoji proširiti na Are you Syrious? i  Centar za mirovne studije, organizacije bez čijeg rada bi i naša istraživanja bila otežana ako ne i potpuno nemoguća. Svojim razvijenim javnim komunikacijskim kanalima, pravnim i drugim službama, uspostavljenim volonterskim mrežama i mehanizama kojima svakodnevno pružaju podršku izbjeglicama, kao i ustrajnim reakcijama na zlouporabe, nasilne postupke, lažne vijesti i stereotipe, te organizacije djeluju ujedno i kao društveni korektiv i kao nezamjenjiv izvor nezavisnih informacija, iskustava i gledišta.

Optužbe i pritisci kojima su već dulje izložene te dvije organizacije, a koje su prošli tjedan kulminirale preispitivanjem zakonitosti njihova djelovanja te diskreditirajućim postupanjima i izjavama kojima se sugerira njihovo sudjelovanje u kriminalnim radnjama krivotvorenja ili krijumčarenja, primjer su širenja kriminalizacije migracija i na osobe koje su u kontaktu s izbjeglicama. Osim izbjeglica koje se kriminalizira viznim režimom koji značajan broj izbjeglih osoba prisiljava na neregularne ulaske u države Europske unije, kriminalizaciji su, kako smo imali priliku vidjeti posljednjih dana, u Hrvatskoj danas izloženi i drugi akteri u polju, od organizacija civilnog društva, preko odvjetnika pa sve do solidarnih građana.  Stoga ovim putem želimo upozoriti da se izvrtanjem teza, tendencioznim usporedbama i neosnovanim sumnjičenjima otežava rad tih organizacija i njihovih suradnika, odvlači pozornost od ozbiljnih problema na koje one upozoravaju, dugoročno urušavaju demokratski standardi i produbljuju socijalne distance. U društvima u kojima se poštuju načela vladavine prava i pravičnosti nema mjesta za pritiske na one koji govore o pritiscima, nema mjesta za nasilje prema onima koji prokazuju nasilje, nema mjesta za zatvaranje i izolaciju žrtava, za kriminalizaciju izbjeglica i onih koji im, djelujući u okviru svojih profesionalnih ili jednostavno etičkih imperativa, nastoje biti potpora. Napadima na njih dodatno se stigmatizira i kriminalizira izbjeglička populacija te širi moralna panika i atmosfera straha kojom se u konačnici svakom od nas sužava prostor za solidarno, slobodno i kritičko djelovanje.

 

dr. sc. Vedrana Baričević, Fakultet političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu

dr. sc. Marijana Hameršak, Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb

dr. sc. Renata Jambrešić Kirin, Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb

mr. sc. Viktor Koska, neovisni stručnjak za prisilne migracije

dr. sc. Katarina Peović Vuković, Odsjek za kulturalne studije, Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci

dr. sc. Duško Petrović, Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

dr. sc. Iva Pleše, Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb

dr. sc. Tea Škokić,  Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb

dr. sc. Drago Župarić-Iljić, Institut za migracije i narodnosti, Zagreb

 

Preporučite članak:

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.