Medium-noimage

Otvoreno pismo Hrvatskom Saboru

Nakon što je Vlada Hrvatskom saboru poslala prijedlog Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije, GOOD Inicijativa poziva saborske zastupnice i zastupnike da dodatno poboljšaju ovaj pozitivan korak prema reformama nužnim za unapređenje obrazovnog sustava u Hrvatskoj i njegovo usklađivanje s obrazovnim sustavima suvremenih demokratskih društava. Naime, bez sustavnog uvođenja građanskog odgoja i obrazovanja u sve škole, i kao predmeta i kao međupredmetnog sadržaja, ne može se osigurati razvoj socijalne i građanske kompetencije učenika, niti postići pomak u demokratizaciji škola što su ciljevi ove Strategije. Brojni nacionalni i međunarodni dokumenti i strategije predviđaju uvođenje područja ljudskih prava i demokratskog građanstva u škole i razvoj građanske kompetencije kroz obrazovanje, pa tako i ova Strategija planira sljedeće ishode: „razvoj sposobnosti za aktivno sudjelovanje u društvenim i kulturnim zbivanjima te osposobljenost za prihvaćanje i sudjelovanje u izgradnji sustava vrijednosti primjerenog načelima suvremene demokracije; osposobljenost za komunikaciju u multikulturnoj i mnogojezičnoj međunarodnoj zajednici..." Međutim, u Strategiji je neophodno jasno definirati uvođenje građanskog odgoja i obrazovanja i kao predmeta i kao međupredmetnog sadržaja kako bi se jasno i nedvojbeno pokazala namjera RH da svaki učenik bude educiran za donošenje odluka za život u zajednici te građanin koji zna i razumije svoja prava i odgovornosti.  

Medium_images

Festival kulture i snova: Kula Stojana Jankovića, Islam Grčki

I ovog ljeta smo u Kuli na ljetnom ljetovanju gdje u sklopu (EU) projekta “Kula Jankovića: spomenik kulture, pokretač održivog razvoja Ravnih kotara” Sveučilišta u Zagrebu, CMS organizira druženje s umjetnicima, aktivistima, piscima, na teme koje u svom radu i inače afirmiramo, a o kojima ćemo ovom prigodom progovoriti kroz prizmu kulture i umjetnosti: međuetnički odnosi, putovanja, granice, suočavanje s prošlošću, obiteljske i nacionalne povijesti i mitovi.    

Medium_jrk

Sjećanje na Josipa Reihla-Kira

Na 23. godišnjicu ubojstva Josipa Reihla-Kira, u utorak, 1. srpnja, u 13:20h, Centar za mirovne studije, Inicijativa mladih za ljudska prava i Srpsko narodno vijeće na ulazu u osječko naselje Tenja sjetit će se načelnika Policijske uprave u Osijeku koji je u ljeto 1991. godine ubijen zbog svojih višemjesečnih mirovnih napora.

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.