Novosti

Medium-noimage

Izjava za javnost povodom fizičkog napada na bogoslove iz Manastira Krka i ponovnog dizanja tenzija u međuetničkim odnosima

 

Centar za mirovne studije osuđuje jučerašnji fizički napad od strane maloljetnika na bogoslove iz manastira Krka.

Ovaj događaj jedan je u nizu ponovnog dizanja tenzija u našem društvu koje se temelje na mržnji prema osobama srpske nacionalnosti. Ponovno nažalost svjedočimo nizu događaja koji se mogu interpretirati kao nezavisnima jednih od drugih, ali po nama posljedica su stvaranja ponovne klime netolerancije i mržnje u našem društvu i međusobno su povezani.

 

Medium_mamic

Hoće li institucije ove zemlje ovaj puta stati na kraj nasilničkom ponašanju Zdravka Mamića?

Centar za mirovne studije, Kuća ljudskih prava i Srpski demokratski forum oštro osuđuju izjave Zdravka Mamića, člana Izvršnog odbora HNS-a (!) u eteru Soundset Plavog radija i u emisiji televizije Z1 na račun ministra obrazovanja, znanosti i sporta Željka Jovanovića. U izjavi koju su kasnije prenijeli i drugi mediji potpuno je neprihvatljivo to što je Mamić ministra Jovanovića pokušao diskreditirati na nacionalnoj osnovi što u konačnici ima teške i dalekosežne posljedice ne samo na dostojanstvo Željka Jovanovića nego i na pripadnike/ce srpske manjine u Hrvatskoj.

Medium_milanovic-zoran2

Izjava Kuće ljudskih prava povodom izjave predsjednika Vlade Zorana Milanovića o prosvjedu Centra za mirovne studije i Kuće ljudskih prava

Čestitamo premijeru na ingenioznoj izjavi koju je dao povodom prosvjeda koji su tijekom boravka Ilhama Alijeva, predsjednika Azerbejdžana, organizirali Centar za mirovne studije i Kuća ljudskih prava. Čelnik jedne socijal-demokratske stranke i premijer države koja tvrdi da je demokratska i poštovateljica ljudskih prava uistinu je pokazao da razumije što razvijena demokracija i odgovorno građanstvo jesu.

 

Medium_klupko

Započela kampanja za uvođenje Građanskog odgoja i obrazovanja: Znam, razmišljam, sudjelujem

Kampanju provode Mreža mladih Hrvatske, Centar za mirovne studije i GONG u sklopu IPA projekta „Novo doba ljudskih prava i demokracije u školama" kojim istovremeno pružaju podršku eksperimentalnom provođenju u šest škola u Dugoj Resi, Vukovaru, Daruvaru, Obrovcu i Gori kod Petrinje, s očekivanjem da će GOO biti kvalitetno i sustavno uveden u sve osnovne i srednje škole u školskoj godini 2014/15.

Medium_nigerija-web

Poziv na izlaganje o Nigeriji

Građani i građanke Dugava i Centar za mirovne studije pozivaju Vas na „IZLAGANJE O NIGERIJI" koje će se održati 9.03.2013. (subota) s početkom u 17 sati u Tobaccu/čitaonici Travno (bivši Žitnjak), Božidara Magovca 109.

Medium_thumb.php

Priopćenje Platforme 112: Posljednji vlak za održivu demokraciju dostojnu građana i građanki Hrvatske

Ocjenjujući rad Vlade nakon proteka prve četvrtine mandata, Platforma 112 mora naglasiti kako nova vlast nije dosljedna u svom djelovanju u pogledu vrijednosti, programa i sposobnosti provedbe politika. To ne znači da važnih pozitivnih promjena nije bilo, već da, njima unatoč,  ipak ostaje gorak okus izostanka sistemske promjene i predstavljanja cjelovite vizije.

Na konferenciji za novinare i novinarke u Kući ljudskih prava u srijedu, 6. ožujka 2013., na kojoj je predstavljen Izvještaj o radu Vlade na ispunjavanju zahtjeva Platforme 112 upozoreno je kako su pozitivne promjene jačanja transparentnosti i otvorenosti ostale u sjeni Ahilove pete ove Vlade – nekonzistentnosti donošenja politika i njihove provedbe.

Medium_tuhelj-suci

Edukacija sudaca i sutkinja o Ekstradicijskom postupku i primjeni načela „non-refoulement“

Centar za mirovne studije u suradnji s Uredom Visokog predstavnika Ujedinjenih naroda za izbjeglice u RH (UNHCR-a) i Pravosudnom akademijom organizirao je 14. i 15. veljače 2013. godine u Tuheljskim Toplicama dvodnevni seminar pod nazivom Ekstradicijski postupak i primjena načela «non-refoulement». Seminar je bio namjenjen za suce i sutkinje županijskih sudova te Vrhovnog suda RH.

Medium_2

Prijepor oko uvođenja ćiriličnih natpisa u Vukovar otvara nove prilike!

Prijepori oko uvođenja ćiriličnih natpisa u Vukovar su bolno i uznemirujuće otrežnjavajući, no upravo time otvaraju prostor novim prilikama. Razotkriva se nedostatak društvenog konsenzusa i vizije o temeljnim pitanjima daljnjeg razvoja hrvatskog društva. Iz pitanja kakvu Hrvatsku, kakav mir imamo, odnosno kakvu Hrvatsku, kakav mir želimo, izvode se i pitanje hrvatskog kulturnog identiteta i pitanje građanski (mirotvorno) profilirane Hrvatske. 

 

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.