Deliberacijom do političara koji osluškuju glas naroda

Large_img_2660

„O nekim bitnim pitanjima koje se nameću na političku agendu, bitno je da građani više sudjeluju u procesu odlučivanja o tim pitanjima“, istaknula je doc.dr.sc. Ana Matan s Fakulteta političkih znanosti na današnjem predstavljanju završnih aktivnosti projekta koji se bavio deliberacijom kao metodom uključivanja građana. 

Deliberacija kao metoda predstavlja pokušaj da se istraživanja javnog mnijenja i rasprave u kojima sudjeluju građani koriste na nov i konstruktivan način, posebno u svjetlu donošenja političkih odluka oko kojih su građani i donositelji odluka podijeljeni. Ona uključuje građane birane kao reprezentativni uzorak u rasprave o važnim političkim pitanjima, a ključni moment je da osim rasprave građani dobivaju stručne informacije o pitanju o kojem se raspravlja te političke poglede svih zainteresiranih strana. „Cilj metode je pokazati da kada građani imaju dovoljno informacija i prilike razmijeniti mišljenja, donose zaključke koji nisu isključivo bazirani na ideološkoj ili iracionalnoj podlozi, već da mijenjaju stavove u odnosu na činjenice koje im se predoče“, istaknula je Mirjana Mikić Zeitoun iz Centra za mirovne studije koji je u sklopu projekta "Neka se i glas građana čuje/ Polling voices - Citizens debate and advocate for sustainable social change" proveo je pet deliberativnih rasprava (Zakon o radu, Prava manjina: Integracija ili sukob?, Bolje donošenje proračuna, Svi scenariji iskorištavanja prirodnih resursa u Jadranu, Treba li Hrvatska kao članica Europske unije snositi teret prihvata izbjeglica?).

Matan je najavila i dvodnevni trening u Karlovcu gdje će se kroz deliberaciju raspravljati o obnavljanju stare jezgre grada, tzv. karlovačke zvijezde. „Ono što bi bilo dobro da ti rezultati dođu i do donositelja odluka“, dodala je Matan te naglasila kako se i kroz CMS-ovih pet debata vidio napredak u informiranosti građana. „Kad su građani informirani, mogu donijeti svoj sud“, rekla je Matan.

Luka Ostojić iz Hrvatskog debatnog društva koji je na deliberacijskim debatama imao ulogu moderatora istaknuo je i kako ljudi u malim grupa bolje izražavaju svoje mišljenje, nego kad se radi o plenumima. Stavovi građana mjereni su prije i poslije debata. „Kad građane informirate, pokazalo se da građani mogu biti realni i pristanu na veći stupanj kompromisa“, kazao je Antun Vukelić agencije za ispitivanje javnog mnijenja Target. „Na posljednjoj debati o migracijskom krizi u Europi građani su pokazali da su protiv nacionalne homogenizacije. Takve informacije tada mogu biti polazišna osnova za donositelje odluka kada odlučuju o nekim temama“, dodao je Vukelić.

Projekt Centra za mirovne studije "Neka se i glas građana čuje/ Polling voices - Citizens debate and advocate for sustainable social change" traje od siječnja 2014. do srpnja 2015. godine. Ukupna vrijednost projekta je 145,908.41 eura od čega je iz Europskog socijalnog fonda osigurano 99,991.03 eura. Projekt sufinancira Ured Vlade Republike Hrvatske za udruge. Partneri CMS-a na ovom projektu su Srpsko narodno vijeće i Centar za mlade Dalj.

Preporučite članak:

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.