POZIV NA PREDSTAVLJANJE PROGRAMA MIROVNIH STUDIJA 2015-16

Large_ms-728x300

Pozivamo zainteresirane na predstavljanje programa Mirovnih studija, radne godine 2015-2016., 18. po redu! Predstavljanje će se održati u utorak, 29.09. 2015. od 18-20 sati u Kući ljudskih prava, Selska cesta 112c. Uz razgovor o uzrocima i posljedicama ratova razgovarati ćemo o važnosti obrazovanja za mir, uspostavljanja mirovnih politika te aktivističkom angažmanu na društvenoj promjeni. Govoriti će predavači i bivši polaznici programa.

Mirovni studiji su interdisciplinarno obrazovno područje koje potiče razumijevanje uzroka nasilnih sukoba, razvijanje mehanizama za prevenciju i zaustavljanje nasilja, teških kršenja ljudskih prava, rata te izgradnju održivog mira. Održivi mir označava dobru horizontalnu i vertikalnu komunikaciju među ljudima i institucijama, pravednije sustave i uključive zajednice koje pružaju otpor direktnom, strukturnom i kulturnom nasilju.  Mirovni studiji ne bave se negativnim mirom shvaćenim tek kao odsustvo nasilja, rata ili ravnoteže straha nego su orijentirani na aktivan angažman u uklanjanju uzroka sukoba i izgradnju pravednijeg društva - od osobne do društvene, ekonomske i političke razine.

Na predstavljanju nove radne godine govoriti će bivši sudionici programa:

  • Dr. sc. Dražen Šimleša, voditelj kolegija Globalno društvo i održivi razvoj
  • Julija Kranjec, voditeljica kolegija Postkolonijalizam i migracije, članica Inicijative Dobrodošli!
  • Iva Zenzerović, voditeljica Mirovnih studija
  • Bojan Vujaković i Petra Tomašić, polaznici programa

      Važnost obrazovanja za mir i mirovnog političkog rada možemo približiti sa samo nekoliko primjera koji upućuju na potrebu za razumijevanjem i angažmanom u međusobno povezanim sferama:

   dolazak velikog broja izbjeglica kao ni ratovi u Siriji, na Bliskom Istoku ili u Africi  nisu počeli jučer kada su izbjeglice stigle u Hrvatsku. Iako te posljedice najbolje vidimo i osjećamo sada kada su u našem dvorištu, Grčka i Italija godinama upozoravaju na veliki priljev izbjeglica i restriktivne politike EU prema ljudima

  sve veće ekonomske razlike, ekonomsku nesigurnost i njene posljedice na globalnom planu i unutar pojedinih zajednica

   povratak govora mržnje, zazivanja ratnih 90-tih, militarizacije i isključivosti kroz koje vidimo kako se lako vraća nasilni i isključujući diskurs u javnost

Mirovni studiji i razumijevanje mirovnih politika pomažu nam da razumijemo uzroke i dinamiku sukoba, prepoznajemo nasilje u strukturama, a u suradnji tražimo rješenja i predlažemo mehanizme izgradnje mira. Ne pitajte nas Što možemo učiniti kada sukobi već eskaliraju i prerastu u nasilje. Podržite obrazovanje za mir i mirovne politike kao trajni način borbe za pravednije društvo!

Mirovni studiji CMS-a i Mirte su program neformalnog obrazovanja za odrasle. Provode se redovito od 1997. godine i do sada je priključeno preko 500 sudionika i 100-tinjak predavača.

Pored teorije, strategija, međunarodnih i domaćih zakonskih okvira, na Mirovnim studijima artikuliraju se postojeće aktivističke prakse i potiču novi oblici rada na društvenoj promjeni.

Više informacija o programu 2015-16

Nakon uvodnog razgovora spremni smo odgovarati na vaša pitanja vezano uz sadržaje i organizaciju programa! Dobrodošli!

Preporučite članak:

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.