Graditi mir odozdo: Tjedan izgradnje mira u Pakracu

Large_ostav%c5%a0tina_za_budu%c4%86nost

Od 03. - 09. srpnja u Pakracu je održan Tjedan izgradnje mira. U sklopu tjedna obilježena je dvadesetogodišnjica Volonterskog projekta Pakrac: održan je reunion međunarodnih volontera koji su sudjelovali u poslijeratnoj obnovi Pakraca, kamp za mlade volontere, izložba o volonterskom projektu 1993. - 1997. i jednodnevna konferencija: Ostavština za budućnost. Aktivnosti su suorganoizirali MIRamiDA Centar, Delfin Pakrac, Centar za mirovne studije i Documenta Zagreb. Volonterski Prjekt Pakrac je pionirski pokušaj izgradnje mira u podijeljenoj zajednici u Svijetu.

Iz teksta Nicka Wilsona:

„Kako možemo ponovo izgraditi povjerenje i trajni mir među običnim ljudima u društvima koja su unutarnji ratovi rascijepili? Oružani sukobi unutar država su se poput kuge raširili našim planetom. Visoka diplomacija i preskupe vojne snage su često ustrojene baš tako da dodatno šire tu ratnu kugu. Ali, uspostavljanje mira od strane samoizabranih ratnih vođa, razni sporazumi i održavanje mira uz prisutnost oružanih snaga nisu dovoljni da stvore održivi, stvarni mir tamo gdje su susjedi ubijali jedni druge. Diplomati i vojnici ne mogu ponovo izgraditi povjerenje koje je nestalo među ljudima koji su najviše bili pogođeni građanskim ratom. U mnogim dijelovima svijeta cijele generacije ostanu na neki način zatvorenici rata.
Međutim, bilo je mnogih zalaganja da se izgradi mir na neki drugi način, odozdo, o kojima se vrlo malo zna. Postoje neki tragovi takvih iskustava, međutim, vrlo malo onih koji bi bili razumljivi i dostupni normalnim građanima/kama koji/e završe radeći ovaj posao. Ova knjiga je pokušaj da se premosti taj jaz opisujući jedno takvo zalaganje u presudnom trenutku u povijesti mirovnih akcija."


Iz prvog izvještaja:
„U jesen 1992. United Nations Development Program (Vienna) kreće s projektom socijalne obnove u UNPA Sektoru Zapad. To je jedino područje pod zaštitom UN-a (United Nations Protected Area) koje je dijelom pod kontrolom hrvatskih vlasti.
Radi se o projektu pilot karaktera jer istovremeno djeluje na obje strane linije razgraničenja skuplja iskustva koja bi mogla pomoći procesu uspostave trajnog mira i na drugim ratom zahvaćenim područjima na prostoru bivše Jugoslavije.
Antiratna kampanja Hrvatske - Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Zagreb uključuju se u projekt srpnja 1993.godine.
Tako nastaje Projekt Pakrac
Počinje se sa međunarodnim volonterskim radnim kampom. Volonteri iz cijeloga svijeta dolaze preko svojih organizacija svaka tri tjedna. Nakon dvodnevnog pripremnog treninga u Zagrebu, rade u Radnim grupama pomažući domaćinima u obnovi Pakraca i Lipika. Organiziraju i raznolike društvene aktivnosti u Pakracu - gradu ratom razrušenom i linijom razgraničenja podijeljenom.
Šestomjesečno iskustvo pokazuje da boravak stranih volontera ima vrlo pozitivan utjecaj na obnovu društvenog života u gradu.
Organiziranjem kampa na obje strane linije razgraničenja, u organizaciji Ujedinjenih naroda i mirovnog pokreta, otvaraju se nove prespektive uspostave trajnog mira na ovom prostoru.
Veliki interes stalnih volontera, organizacija, novinara itd. za projekt i sudjelovanje u njemu potiče planove za organiziranje novih kampova u drugim područjima."

Nick Wilson Young, volonter u pakračkom projektu 1993. - 1994., sudjeluje u stvaranju naprednog treninga Miramida Plus 1997, suradnik-istraživač Centra za mirovne studije iz Zagreba. Autor je priručnika Amnesty International za ljudska prava "Prvi koraci". Dobitnik nagrade za najbolju kampanju 2008. u UK za "Porezi za mir a ne rat". Radi u Nacionalnom vijeću za volonterske organizacije u Londonu.
Voditelj projekta bio je Wam Kat, voditelji kampa Goran Božičević, Vanja Nikolić, Lynnette Larsen, i Nick Wilson.

Više o Volonterskom Projektu Pakrac i drugim promjerima izgradnje mira u Hrvatskoj možete čitati u knjizi U dosluhu i neposluhu i na: stranici The Pakrac Project

Preporučite članak:

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.