Dani tolerancije - jednakost u različitosti

Large_dsc00941_1_

U Židovskoj općini Zagreb održan okrugli stol pod nazivom "Poučavanje o ljudskim pravima i holokaustu" u okviru programa Dani tolerancije - jednakost u različitosti, a povodom Međunarodnog dana sjećanja na Holokaust

CMS gost Židovske općine Zagreb

Prekjučer je u Židovskoj općini Zagreb održan okrugli stol "Poučavanje o ljudskim pravima i Holokaustu". Događaj je organiziran u okviru programa Dani tolerancije - jednakost u različitosti koji se 26. i 27. siječnja odvija povodom Međunarodnog dana sjećanja na Holokaust. 

Na okruglom stolu, koji je moderirao dr. sc. Renato Matić,  govorili su Duška Paravić ispred MVPEI, Melita Švob ispred Udruge preživjelih iz Holokausta i CENDA, Sanja Zoričić Tabaković, predstavnica židovske nacionalne manjine Grada Zagreba, Itai Bar Dov, konzul u Veleposlanstvu Države Izrael u RH, Vera Šimić, prof. etike te Mirjana Mikić - Zeitoun ispred CMS-a. Nakon što su se uvodničari referirali na dva pitanja: kakvo je stanje s obrazovanjem za ljudska prava te sa senzibilizacijom učenika, ali i profesora na osjetljiva pitanja rata i različitosti, razvila se diskusija u kojoj je sudjelovao veliki broj prisutnih građana.

Najviše se razgovaralo, a s čime se složila većina sudionika okruglog stola, izuzev Duške Paravić iz MVPEI, da se učenicama i učenicima ne predaje dovoljno povijest Drugog svjetskog rata, da im se ista predaje na iskrivljeni način te da to, zajedno s medijskom ignorancijom ili govorom mržnje te općom klimom homofobije, stvara negativan stav kod djece i mladih prema drugačijem i različitom, a pozivanjem na ustaštvo i NDH, prema Židovima naročito.

Ustanovljeno je da izvjestan broj djece i mladih zna tko je to bila Ana Frank ali ne znaju tko je bila Lea Deutsch - njihova poznata mala sugrađanka. Također je ustanovljeno da znaju za Auschwitz,  ali da ne znaju što se događalo u Jasenovcu. Gotovo nitko ga nije posjetio. 

Gospođa Melita Švob, znanstvenica i istraživačica, objasnila nam je koliko je važno da se znaju brojke ubijenih u odnosu na ukupan broj stanovništva te da svaka brojka ima ime i prezime.

Preživjeli iz logora smrti, kojih je još jako malo, spremni su ići po školama i govoriti o svom iskustvu, ali ih škole ne zovu.

Svi smo se  složili oko toga kako bi predmeti i sati na ovu temu u školama te posebno educirani profesori i predavači doprinijeli znanju, ali i senzibilizaciji djece i mladih za ova izuzetno važna pitanja. Na taj bi se način smanjio i govor mržnje te izravno nasilje na cestama i divljanje na stadionima.

Nakon okruglog stola otvorena je izložba, koju svi možete pogledati, "Sjećanje na Holokaust" autora Eli Tauber, Sejdalije Gušić i Milene Gašić u realizaciji Jevrejske opštine u Sarajevu. To je izložba plakata iz NDH i Nedićeve Srbije kojima se poziva na mržnju prema Židovima. Ova izložba je neobično aktualna, jer se mnogobrojni slični slučajevi koji se i danas događaju na različitim stranama, mogu iz nje prepoznati.

 

Preporučite članak:

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.