Zadar poslije vojski: Što želimo u bivšim vojarnama?

Large_zadar

Osam partnerskih organizacija koje surađuju u projektu PINS: ”Public interest - not saleable“  /  ”Javni interes  - nije na prodaju“, među kojima je i udruga „Eko-Zadar“, pozivaju građanke i građane Zadra da na javnoj tribini iznesu svoje stavove o tome koje sadržaje žele u prostorima bivših vojarni na području Zadra. Javna tribina na temu „Zadar poslije vojski: Što želimo u bivšim vojarnama?“, održat će se u ponedjeljak, 28. travnja 2014., u 18 sati u multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice Zadar. 

Na tribini kao panelisti sudjeluju ravnateljica Zavoda za prostorno uređenje Zadarske županije dipl. ing.arh. Nives Kozulić, voditelj Odjela  za odnose s javnošću Gradske knjižnice Zadar Mladen Masar, i voditeljica Ureda za strukturne fondove i razvoj Sveučilišta u Zadru prof. Tamara Glušić. Moderator je voditelj projekta PINS, član Izvršnog odbora Centra za mirovne studije (CMS), Gordan Bosanac. 

Gradska knjižnica Zadar izabrana je za mjesto za održavanja javne tribine iz razloga što, iako predstavlja uspješan rezultat konverzije vojne zgrade, istodobno je i institucija u koja do danas nije dobila konačan arhitekonski oblik s obzirom da godinama očekuje početak radova na proširenju na susjednu nekorištenu zgradu, također u prostoru  bivše vojarne Stjepana Radića, koja, gledano kao cjelina, još uvijek nije u potpunosti dobila namjenu koja je naznačena Prostornim planom. Naime, u  Izmjenama i dopunama Prostornog plana uređenja Grada Zadra donesenima 21.12. 2011. prostor bivše vojarne Stjepana Radića označen je kao zona javne i društvene namjene pri čemu se navodi i mogućnost rekonstrukcije i dogradnje postojećih objekata prenamijenjenih u objekte društvenih i javnih sadržaja, no Urbanistički plan uređenja (UPU) područja bivše vojarne Stjepana Radića još uvijek nije donesen kao što je to, primjerice, slučaj kod prostora bivše vojarne Franka Lisice u kojoj je predviđena izgradnja Novog kampusa ili za predio Ravnice. Urbanistički plan uređenja prostora vojarne Franka Lisice – Novog kampusa je kao jedinu zgradu  za koju nije predviđeno rušenje označio onu centra Impact.  Prostor Ravnica,  danas posljednji besplatni parkirališni prostor u neposrednoj blizini centra grada, koji se u Strategiji razvoja Grada Zadra 2013. -2020., objavljenoj 2013., smatra jednom od najatraktivnijih lokacija u Zadru, trebao bi, prema planu gradskih vlati doživjeti radikalne promjene  na kopnu i u akvatoriju: rekonstruirali bi se povijesni kanali, a izgradili garaža, kazalište, kongresni centar, hotel, centar za kazališnu i glazbenu umjetnost. Demilitariziacija Zadra u devedesetima ostavila je niz prostora od kojih su neki već postali dijelom urbanog tkiva Zadra, poput primjerice stambenih zgrada u Smiljecvu ili onih u Crvenim kućama, kao i ŠRC Višnjik, a cilj je partnerskih organizacija ovom javnom tribinom potaknuti interes građanki i građana za uključivanje u odlučivanje o sadržaju  onih bivših vojarni i vojnih zgrada koje još uvijek nisu dobile novu namjenu, ubrajajući  u to i bivše vojarne na otocima  Molatu, Premudi i Istu u kojima je, prema Izmjenama i dopunama Prostornog plana uređenja Grada Zadra, dozvoljena prenamjena u društvene i gospodarske sadržaje; škole, znanstvene centre turističko-ugostiteljske ugostiteljsko-turističke i sportske ili uslužne objekte,a koje su se prije nekoliko godina u javnosti spominjale kao prostori u kojima bi se smjestili sadržaji projekta Sveučilišta u Zadru nazvanog Arhipelogos.  

Preporučite članak:

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.