Iskustva zagovaranja azilne politike u hrvatskoj

Large_vizual-web

U posljednjih smo se deset godina angažirano posvetili području azila i neregularnih migracija istraživanjima, zakonodavnim i medijskim zagovaranjem, obrazovnim, kulturnim i političkim aktivnostima te neposrednom podrškom izbjeglicama i ostalim osobama pod međunarodnom zaštitom.

Ovim priručnikom želimo dokumentirati dio svojega rada i njime podržati rad pojedinaca, organizacija za ljudska prava i medija u njihovu nastojanju da azil, odnosno život, sigurnost i sreću promoviraju kao ljudska prava svih izbjeglica svijeta. Također želimo da ti akteri uklanjaju svakodnevne barijere integraciji izbjeglica u svojim novim zajednicama i društvima. Želimo ih potaknuti da donositelje odluka upozoravaju na kontinuirano poštovanje ljudskih prava i donošenje politika u skladu s najboljim interesima izbjegličkih skupina.

„Svatko pred progonom ima pravo tražiti i dobiti utočište u drugim zemljama."
(Opća deklaracija o pravima čovjeka, 1948., Članak 14.)

U svijetu dubokih društvenih, političkih i ekonomskih podjela neizmjerno je važno graditi dimenzije ljudske sigurnosti i slobode koje su zanemarene i napuštene. Važnije je nego ikad iskazati solidarnost i činiti naša društva otvorenim društvima te vlastitim riječima i djelima afirmirati vrijednosti nenasilja, kulture dijaloga i mira. Kvalitetnu budućnost možemo graditi jedino međusobnim uvažavanjem i njegovanjem međuljudskih odnosa.

Tiskanje ove publikacije omogućeno je financijskom podrškom Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, a u sklopu projekta "10 godina rada na uspostavi javne politike azila u RH- prijenos iskustva" provedenog u suradnji s Centrom za jednake mogućnosti iz Skopja.

 

Preporučite članak:

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.