Demanti na odgovor ministra Davora Božinovića na zastupničko pitanje Peđe Grbina

Large-noimage

Centar za mirovne studije u dopisu premijeru, ministru Božinoviću i saborskom zastupniku Grbinu opovrgnuo je informacije iznesene u odgovoru ministra Božinovića, a koje se odnose na rad Centra za mirovne studije.

Na pitanje zastupnika Peđe Grbina koje su to nevladine organizacije kojima je cilj protuzakonito transferirati migrante te koje zbog toga vrše neprimjereni pritisak na policiju, ministar odgovara kako su to Centar za mirovne studije i Are You Syrious.

Centar za mirovne studije odgovorno tvrdi da niti jedna od osoba koja radi na terenu u ime CMS-a nije dijelila karte, novac ili davala upute kako ući u Republiku Hrvatsku. CMS ima jasne politike, protokole i prakse pružanja pomoći i podrške izbjeglicama i migrantima i nikada nismo ovlastili ili u svoje ime dozvolili radnje koje se ovdje navode.

Isto tako, odlučno odbacujemo interpretaciju po kojoj zlonamjerno, a u cilju stvaranja negativne slike, plasiramo neprovjerene i netočne informacije o postupanju policije. U svojim javnim istupima koristimo se saznanjima do kojih smo došli usmenim svjedočanstvima izbjeglica i pozivamo na provedbu istraga te na transparentno komuniciranje rezultata istih. Jednako tako, Ministarstvo unutarnjih poslova, kako bi difamiralo rad organizacija, koristi svjedočanstva migranata, a s obzirom na to da MUP ima ovlasti, kapacitete i odgovornost za provedbu istraga, za razliku od nevladinih organizacija koje to ne mogu samostalno činiti, pozivamo Ministarstvo da se odgovorno odnosi prema svojim ovlastima te umjesto nepotpunih informacija, iznese samo one informacije temeljene na rezultatima zakonom provedenih postupaka utvrđivanja odgovornosti. 

Ističemo, interes organizacije, kao i cilj i misija, jest štititi ljudska prava izbjeglica i migranata te upozoravati na njihovo kršenje. Centar za mirovne studije je organizacija koja od 2004. godine i donošenja prvog Zakona o azilu aktivno radi na pitanjima izbjeglica, stranaca i integracije u Hrvatskoj direktno pružajući podršku i pravnu pomoć te zagovarajući poštivanje prava izbjeglica.

Zahtjevi za sigurnim i legalnim putevima dolaska izbjeglica do sigurnih i željenih destinacija proizlazi iz realne političke i humanitarne situacije. Nužnost takvog pristupa potvrđena je i programom preseljenja, a koji Republika Hrvatska podržava. Stoga je upravo selektivnost u primjeni zakonodavstva o međunarodnoj zaštiti vrlo problematična, a još skandalozniji jest pokušaj kriminalizacije i diskreditacije onih aktera koji na tome ustraju.

Preporučite članak:

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.